• تلفن02188736681
  • ایمیلinfo@KOTAN.ir
  • آدرستهران – بلوار میرداماد – بعد از خیابان دکتر مصدق (نفت) جنوبی – پلاک 238 – واحد 6
  • تلفن02188736681
  • ایمیلinfo@KOTAN.ir
  • آدرستهران – بلوار میرداماد – بعد از خیابان دکتر مصدق (نفت) جنوبی – پلاک 238 – واحد 6

آنتی اکسیدان BHT (بوتیل هیدروکسی تولوئن) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

BHT 264

آنتی اکسیدان BHT (بوتیل هیدروکسی تولوئن) در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی آنتی اکسیدانی شناخته شده و عمدتاً به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود زیرا توانایی آن در حفظ چربی ها است. هرچند نگرانی هایی در مورد سمی و سرطانزا بودن آن وجود داشت، ولی “به طور کلی ایمن شناخته می شود” و طبق تشخیص قبلی توسط موسسه ملی سرطان، BHT سرطان زا نیست.

در لوازم آرایشی به عنوان نگهدارنده نیز استفاده می شود. به عنوان یک آنتی اکسیدان، به مبارزه با زوال محصولات آرایشی ناشی از واکنش های شیمیایی با اکسیژن کمک می کند. همچنین با سایر آنتی اکسیدان ها به صورت هم افزایی (synergistically) عمل می کند.

شکل ظاهری آن عمدتاً به صورت پودر کریستالی سفید رنگ می باشد.

هیدروکسی تولوئن بوتیله (BHT) که با نام دی بوتیل هیدروکسی تولوئن نیز شناخته می شود، یک ترکیب آلی چربی دوست است که از نظر شیمیایی از مشتقات فنل به دست می آید که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن شناخته شده مانند بسیاری از آنتی اکسیدان های فنل دارای سمیت حاد پایینی است و هرچند غیر سرطانزا بودن آن اثبات شده است ولی برخی از شرکت های مواد غذایی به صورت داوطلبانه BHT را از محصولات خود حذف کرده اند یا اعلام کرده اند که قصد دارند آن را به تدریج حذف کنند.

BHT به طور گسترده ای برای جلوگیری از اکسیداسیون با واسطه رادیکال های آزاد در مایعات (به عنوان مثال سوخت، روغن) و سایر مواد _ البته تحت نظارت FDA _ استفاده می شود.

BHT خواص ضد ویروسی نیز دارد، ولی چون توسط هیچ آژانس نظارت دارویی برای استفاده به عنوان یک ضد ویروس تایید نشده است، از مارس 2020 استفاده از BHT به عنوان دارو ممنوع شد.

آنتی اکسیدان BHT دارای خواص آنتی اکسیدانی بالایی است که به طور موثر پایداری روغن ها را بهبود می بخشد و از تشکیل لجن جلوگیری می کند. علاوه بر کاربرد آن در انواع روغن موتور، آنتی اکسیدان BHT در تولید مایعات برای فلزکاری، لوازم آرایشی، دارویی، مایعات مومیایی کردن، ضد یخ و شیمی خودرو کاربرد دارد. در صنعت نفت، BHT به عنوان یک افزودنی سوخت شناخته می شود، در سیالات هیدرولیک، روغن های توربین و سوخت جت استفاده می شود.BHT  چون از تشکیل پراکسید آلی جلوگیری می کند، در صنایع تولید لاستیک، پلاستیک و عایق های لاستیکی استفاده فراوان دارد و به اصطلاح عامیانه در این صنایع به آن Antiaging هم گفته می شود و عمدتاً با نام های BHT 264، Antiaging 264 وAntioxidant 264  عرضه می شود.

نظر برای “آنتی اکسیدان BHT (بوتیل هیدروکسی تولوئن) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نظرات بسته شده اند.